Circus ACT
Νέοι σε κίνδυνο κατά την μετάβαση τους στην ενηλικίωση μέσω της εκπαίδευσης κοινωνικού τσίρκου
2021-1-CY02-KA220-YOU-000029183
![](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2022/04/Untitled-design-18-1024x858.png)
Σχετικά με εμάς
Το τσίρκο, ως κλάδος, παρέχει μια ποικιλία εμπειριών και δραστηριοτήτων που επηρεάζουν θετικά τη συναισθηματική, σωματική και ψυχική υγεία, καθώς και την ικανότητα συγκέντρωσης και αυτοπεποίθησης.
Μελέτες έχουν δείξει ότι τα προγράμματα δεξιοτήτων τσίρκου για νέους, εκτός από την ενίσχυση της σωματικής, συναισθηματικής και ψυχικής υγείας, συμβάλλουν στην ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης, της αυτοαποτελεσματικότητας, της επίλυσης προβλημάτων, της εμπιστοσύνης, της επικοινωνίας και των ηγετικών δεξιοτήτων (Maglio, 2005). Έτσι, οι δραστηριότητες τσίρκου προωθούν την ανάπτυξη διαφόρων δεξιοτήτων ζωής που οι νέοι μπορεί να μην είναι σε θέση να αναπτύξουν στο σχολείο ή στο σπίτι.
Σε αντίθεση με άλλα αθλητικά προγράμματα (π.χ., Neely, McHugh, Dunn, & Holt, 2017), τα προγράμματα τεχνών τσίρκου διαθέτουν γενικά ένα συνεργατικό περιβάλλον, δραστηριότητες μεικτού φύλου και αποδοχή όλων των νέων ανεξάρτητα από τον τύπο του σώματος, τις αρχικές ικανότητες ή άλλους περιορισμούς (Bolton, 2004- McCutcheon, 2003- Ott, 2005). Σύμφωνα με μια πρόσφατη αξιολόγηση των προγραμμάτων τσίρκου για νέους, αυτά πληρούν σταθερά τα πρότυπα για υποδειγματικά προγράμματα ανάπτυξης νέων (Smith, Roy, Peck, & Macleod, 2017). Οι συμμετέχοντες σε τέτοια προγράμματα επέδειξαν θετικά αποτελέσματα στις κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες (Smith et al., 2017), γεγονός που υποδηλώνει ότι οι τέχνες τσίρκου για νέους μπορούν να θεωρηθούν ως ένα είδος προγράμματος ανάπτυξης των νέων.
Το κοινωνικό τσίρκο είναι μια καινοτόμος προσέγγιση που βασίζεται στο συνδυασμό των τεχνών τσίρκου και της κοινωνικής παιδαγωγικής και έχει ως στόχο να βοηθήσει την προσωπική ανάπτυξη και να ενισχύσει την αυτοεκτίμηση και την κοινωνική ικανότητα των νέων που βρίσκονται σε κίνδυνο μέσω της διδασκαλίας και της παράστασης τσίρκου. Οι νέοι που βρίσκονται σε κίνδυνο είναι εκείνοι που έχουν λιγότερες πιθανότητες να μεταβούν με επιτυχία στην ενηλικίωση. Η επιτυχία μπορεί να περιλαμβάνει την ακαδημαϊκή επιτυχία και την εργασιακή ετοιμότητα, καθώς και την ικανότητα οικονομικής ανεξαρτησίας. Μπορεί επίσης να αναφέρεται στην ικανότητα να γίνει ένα θετικό μέλος της κοινωνίας αποφεύγοντας μια εγκληματική ζωή. Οι νέοι που βρίσκονται σε κίνδυνο έχουν συχνά μείνει ορφανοί, εγκαταλειφθεί, παραμεληθεί ή κακοποιηθεί, με αποτέλεσμα να παλεύουν συχνά με χαμηλή αυτοεκτίμηση, θέματα εμπιστοσύνης και άγχος. Εκτός από τη διδασκαλία γενικών κοινωνικών δεξιοτήτων, όπως η ηγεσία και η ομαδική εργασία, το κοινωνικό τσίρκο συνδέει ανθρώπους που διαφορετικά θα μπορούσαν να είναι κοινωνικά απομονωμένοι και παρουσιάζει μια νέα μέθοδο για την εμπλοκή των μειονεκτούντων νέων. Φυσικά, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τα σωματικά του οφέλη καθώς και το γεγονός ότι προωθεί την απόκτηση νέων δεξιοτήτων, κάτι που έχει αποδειχθεί ότι φέρει βαθιά νευρολογικά οφέλη. Τέλος, η συμμετοχή σε παραστάσεις κοινωνικού τσίρκου έχει αποδειχθεί ότι ενισχύει την αυτοπεποίθηση και αυξάνει την ανθεκτικότητα, παρέχοντας στους εφήβους μια ασφαλή οδό για να δοκιμάσουν τα σωματικά τους όρια.
Ενώ πολλά από τα οφέλη που αναφέρθηκαν παραπάνω μπορούν να επιτευχθούν και μέσω άλλων καλλιτεχνικών και αθλητικών δραστηριοτήτων, αυτό που κάνει το κοινωνικό τσίρκο μοναδικό είναι το μη ανταγωνιστικό περιβάλλον που προσφέρει, η συνεχής εκμάθηση νέων δεξιοτήτων και η διασταύρωση της σωματικής δραστηριότητας με τις τέχνες. Το τσίρκο επιτρέπει επίσης στους νέους να δοκιμάσουν τα όρια σε ένα κατάλληλο και ασφαλές περιβάλλον. Ακριβώς όπως ο δρόμος προς την ωριμότητα είναι γεμάτος δοκιμές και λάθη, το τσίρκο απαιτεί από τους νέους να επιμείνουν μέσα από μια σειρά αποτυχιών μέχρι να επιτύχουν αναπόφευκτα. Έτσι, η ενσωμάτωση αυτού του μοναδικού συνόλου δεξιοτήτων που μαθαίνουν μέσα από τα αναπτυξιακά προγράμματα τεχνών τσίρκου διατίθεται να εξοπλίσει τους νέους με την ανθεκτικότητα που χρειάζονται για να γίνουν επιτυχημένοι ενήλικες. (Έκθεση CBLI: Τα οφέλη του κοινωνικού τσίρκου)
Τέλος, το κοινωνικό τσίρκο μπορεί να αποτελέσει ένα ισχυρό εργαλείο για την προώθηση θετικών και ουσιαστικών αλληλεπιδράσεων μεταξύ ατόμων που είναι επιρρεπή στην κοινωνική απομόνωση, όπως οι νέοι που διατρέχουν κίνδυνο.
Ομάδα-στόχος:
- Νέοι που διατρέχουν κίνδυνο
- Εργαζόμενοι νεολαίας
Στόχοι
![](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2022/05/Untitled-design-21.png)
Ως εκ τούτου, έχοντας ως ομάδα-στόχο τους εργαζόμενους νεολαίας και τους περιθωριοποιημένους νέους/νέους που κινδυνεύουν με αποκλεισμό, προτείνουμε ένα έργο με τους ακόλουθους στόχους:
- Να διευκολυνθεί η μετάβαση των νέων που διατρέχουν κίνδυνο στην ενηλικίωση
- να παρέχει στους νέους που βρίσκονται σε κίνδυνο τόσο απτές δεξιότητες τσίρκου όσο και την ευκαιρία να δίνουν παραστάσεις, αυξάνοντας έτσι την κοινωνική συνοχή και την αυτοεκτίμηση.
- Να φέρει σε επαφή νέους που είναι επιρρεπείς στον κοινωνικό αποκλεισμό
- Να ενισχύσει τη συναισθηματική, σωματική και ψυχική υγεία των νέων που κινδυνεύουν από αποκλεισμό.
- Να βελτιώσει τη σωματική παιδεία, την προσωπική ανάπτυξη και την κοινωνική ανάπτυξη των νέων που βρίσκονται σε κίνδυνο
- Να δημιουργήσει κοινωνική αλλαγή βοηθώντας τα νεαρά άτομα που βρίσκονται σε κίνδυνο να αναλάβουν ενεργό ρόλο στην κοινωνία.
- Να αναπτύξει ένα εκπαιδευτικό εργαλείο για τους λειτουργούς νεολαίας που θα τους βοηθήσει να αποκτήσουν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις για την παιδαγωγική του κοινωνικού τσίρκου και να τους υποστηρίξει στο σχεδιασμό και την εφαρμογή δραστηριοτήτων εκμάθησης κοινωνικού τσίρκου για νέους που βρίσκονται σε κίνδυνο
Εκπαιδευτικό Υλικό
To PR4 συνίσταται στο σχεδιασμό και την πιλοτική εφαρμογή εργαστηρίων κοινωνικού τσίρκου σε όλες τις χώρες των εταίρων. Η ομάδα-στόχος του PR4 είναι οι νέοι που βρίσκονται σε κίνδυνο και πιο συγκεκριμένα εκείνοι που μεταβαίνουν στην ενηλικίωση (16-21 ετών). Οι δεξιότητες τσίρκου βρίσκονται στο επίκεντρο αυτών των εργαστηρίων και η σύμπραξη επιδιώκει να δώσει στους συμμετέχοντες την ευκαιρία να αυξήσουν την αυτοεκτίμησή τους, βελτιώνοντας παράλληλα τη σωματική και ψυχική τους υγεία. Ο επικεφαλής οργανισμός του αποτελέσματος αυτού του έργου είναι το Κέντρο Πολιτικής CRC “Hope For Children” (Κύπρος), για να αξιοποιήσει την εμπειρία του και την υλοποίηση πιλοτικών εργαστηρίων σε ευρωπαϊκά προγράμματα όπως το INTEGRA, το HIT και το Keep Me Safe. Ο κύριος στόχος των εργαστηρίων του Κοινωνικού Τσίρκου είναι να παρουσιάσουν στους νέους συμμετέχοντες και στους εργαζόμενους νεολαίας τη μεθοδολογία του Κοινωνικού Τσίρκου, τα οφέλη του στην ψυχική και σωματική ευεξία και πώς μπορούν να αναπτύξουν διάφορες δεξιότητες ζωής. Επιπλέον, οι νέοι θα εισαχθούν στην πλατφόρμα ηλεκτρονικής μάθησης CIRCUS ACT. Οι δραστηριότητες του Κοινωνικού Τσίρκου μαζί με το Πρόγραμμα Σπουδών (PR1) θα δοκιμαστούν με περίπου 15-20 συνομηλίκους νέους σε κίνδυνο ανά χώρα εταίρο (συνολικά 100 άτομα) μέσω ενός εργαστηρίου πιλοτικής δοκιμής της μεθοδολογίας του Προγράμματος Σπουδών του Κοινωνικού Τσίρκου με βάση τη μάθηση δράσης.
Εκδήλωση Εκπαίδευσης
Η Εκπαίδευση στην Παιδαγωγική του Κοινωνικού Τσίρκου θα είναι μια 8ήμερη εκπαιδευτική δραστηριότητα μάθησης (συμπληρωμένη από μια 6ωρη διαδικτυακή εκπαίδευση) που στοχεύει σε εργαζόμενους νεολαίας είτε των οργανώσεων των εταίρων είτε/και σε εργαζόμενους νεολαίας από τα δίκτυά τους. Μέσω της συμμετοχής τους στην την επιμορφωτική δραστηριότητα θα αναπτύξουν τις ικανότητές τους και θα ενισχύσουν τις δεξιότητές τους στις καινοτόμες εκπαιδευτικές μεθοδολογίες μας τις οποίες θα μπορούν να εφαρμόσουν κατά τη διάρκεια της εργασίας τους με νέους που βρίσκονται σε κίνδυνο. Κατά τη διάρκεια της κατάρτισης οι εργαζόμενοι θα αποκτήσουν μια ολιστική εικόνα της χρήσης των μεθόδων του κοινωνικού τσίρκου, του ποια είναι η παιδαγωγική του προσέγγιση και ποια είναι τα οφέλη του για την ομάδα-στόχο.
Η μεταμορφωτική δύναμη του τσίρκου συνδέει την εκπαίδευση, τη φυσική τέχνη και την κοινωνική ανάπτυξη. Το κοινωνικό τσίρκο είναι κάτι περισσότερο από τη διδασκαλία δεξιοτήτων τσίρκου: είναι ένα εργαλείο μετασχηματισμού, πειθαρχίας, δημιουργικότητας και καλλιτεχνικής έκφρασης. Στα εργαστήριά μας σε κέντρα νεολαίας θα συνδέσουμε την τυπική εκπαίδευση με την μη τυπική εκπαίδευση μέσω του κοινωνικού τσίρκου. Τα εργαστήρια θα γίνουν σε μια ομάδα νέων, όπου θα χρησιμοποιηθούν μεθοδολογίες του κοινωνικού τσίρκου σε ένα εργαστήριο διάρκειας 30- 45 λεπτών. Εκεί οι νέοι θα αποκτήσουν νέες δεξιότητες τόσο σε σωματικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο.
Εταίροι
![Η STANDO LTD είναι ένας ερευνητικός και εκπαιδευτικός οργανισμός με έδρα την Κύπρο, αφιερωμένος στην προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας. Είμαστε, ταυτόχρονα, εγκεκριμένο Κέντρο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, διαπιστευμένο από την Αρχή Ανάπτυξης Ανθρώπινου Δυναμικού της Κύπρου. Η δύναμη της επιχείρησής μας έγκειται κυρίως στην ομάδα μας με υψηλά προσόντα και στο εκτεταμένο δίκτυο διεθνών συνεργατών της. Οι δυναμικοί και έμπειροι ακαδημαϊκοί, ερευνητές και επαγγελματίες μας δεσμεύονται στην υλοποίηση συγχρηματοδοτούμενων έργων μεγάλης κλίμακας και συνεργάζονται με οργανισμούς από την Κύπρο και όλο τον κόσμο. Συμμετέχουμε ενεργά στο σχεδιασμό και την υλοποίηση εθνικών και διεθνών έργων, με στόχο την παροχή καινοτόμων λύσεων που διευκολύνουν την ανάπτυξη των ανθρώπων και τη συνοχή των κοινωνιών. Από το 2016, παρέχουμε μια σειρά επαγγελματικών και ακαδημαϊκών εκπαιδεύσεων στο πλαίσιο του Erasmus+ KA1 και KA2, καθώς και μαθήματα, σεμινάρια και συμβουλευτικές υπηρεσίες σε διάφορες ομάδες-στόχους (μαθητές, νέοι, εκπαιδευτικοί, υπεύθυνοι χάραξης πολιτικής, γονείς, ενήλικες), εκπαιδευόμενους και προσωπικό φορέων επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης (ΕΕΚ) και Κέντρων Ενηλίκων.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/STANDOutEdu_Logo-e1650442678754.png)
![Η Ένωση για το τσίρκο, την εκπαίδευση και τον πολιτισμό - CIK, γνωστή και ως Cirkus La Bulle, είναι μια ΜΚΟ με έδρα τη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας. Ο Σύλλογος CIK έχει ως στόχο να εκπαιδεύσει τους εργαζόμενους στη νεολαία και να τους εξοπλίσει με ελκυστικές μεθόδους τις οποίες θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν στο έργο τους. Χρησιμοποιούμε την παιδαγωγική του τσίρκου και τα κοινωνικά παιχνίδια ως εργαλείο για την εργασία με τους νέους και στοχεύουμε στην ευαισθητοποίηση των νέων και των εργαζομένων στη νεολαία σχετικά με την ψυχική ευημερία.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/logo-cirkus-la-bulle-2022-300x212.png)
![Το Πανεπιστήμιο του Τάμπερε είναι μια κοινότητα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο του Τάμπερε στη Φινλανδία που συνδυάζει την υγεία, την κοινωνία και την τεχνολογία. Το Πανεπιστήμιο του Τάμπερε περιλαμβάνει 30.000 φοιτητές. Το ένα τρίτο των φοιτητών μας σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών του Τάμπερε (TAMK) και τα δύο τρίτα στο Πανεπιστήμιο του Τάμπερε. Το TAMK υποδέχεται 2.600 και το Πανεπιστήμιο Tampere 3.000 νέους φοιτητές κάθε χρόνο. Το Πανεπιστήμιο του Τάμπερε διαθέτει επτά σχολές και πολλές ξεχωριστές σχολές που συνεπάγονται επίσης το σημαντικό έργο της συνεχούς μάθησης. Το τμήμα TREE- Continuing Education είναι υπεύθυνο για τη συνεχιζόμενη εκπαίδευση και προσφέρει διάφορες δυνατότητες στους επαγγελματίες να παρακολουθήσουν προγράμματα συνεχιζόμενης εκπαίδευσης προκειμένου να βελτιώσουν τις επαγγελματικές τους γνώσεις αλλά και να αποκτήσουν επαγγελματικά προσόντα στην ενήλικη ζωή τους. Το τμήμα συνεργάζεται με όλες τις σχολές του πανεπιστημίου. Ο πυρήνας του έργου του είναι η διδασκαλία και η έρευνα αλλά και η εκπόνηση ερευνητικών και αναπτυξιακών έργων, στα οποία το Erasmus+ αποτελεί ουσιαστικό μέρος. Για παράδειγμα, ως αποτέλεσμα ενός χρηματοδοτούμενου έργου από το Erasmus+, το "Youth and Social Circus Arts - an innovative and inclusive education for Europe, Circus ++" το πανεπιστήμιο του Τάμπερε σε συνεργασία με διεθνείς εταίρους δημιούργησε το ευρωπαϊκό βασικό πρόγραμμα σπουδών για την παιδαγωγική του τσίρκου για τη νεολαία και το κοινωνικό τσίρκο.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/Tampere-university-logo-for-digital-environments-300x95.jpg)
![Η Ουγγρική Ένωση Ζογκλέρ είναι η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ στην Ουγγαρία των ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΤΣΙΡΚΟΥ. Δίνει επίσημο υπόβαθρο σε όλες τις πρωτοβουλίες σχετικά με τα ζογκλερικά ως τέχνη του τσίρκου, άθλημα ή χόμπι/ελεύθερη δραστηριότητα. Στα προγράμματά της, τα μέλη της ένωσης χρησιμοποιούν τη δημιουργικότητα, τη χαρά και την πρόκληση του ζογκλερισμού σε συνδυασμό με μια ισχυρή εκπαιδευτική προσέγγιση, ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο πολιτιστικές, εκπαιδευτικές και πολιτικές αποστολές.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/final_logo_two_lenguages-1-253x300.png)
![Το Bennohaus υπάγεται στην ομάδα εργασίας Ostviertel e.V. (AKO e.V.), τον σύλλογο και το συμβούλιο χορηγών που κατευθύνει και παρακολουθεί όλες τις δραστηριότητες, τους εργαζόμενους, τους συλλόγους, τους γείτονες ή άλλες ομάδες στην περιοχή Ostviertel του Münster. Το Bennohaus είναι ένας κοινωνικο-πολιτιστικός, διεπιστημονικός και διαγενεακός ανοιχτός χώρος συνάντησης και πολιτιστικό κοινοτικό κέντρο με εξέχουσα έμφαση στην εκπαίδευση και τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Με προσφορές που κυμαίνονται από κοινές δραστηριότητες αναψυχής έως εκπαίδευση στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, πολιτιστικές εκπαιδευτικές εργασίες και συνεργασίες με την ΕΕ, τα εγχειρήματα και τα έργα που παρέχει το Bennohaus Münster απευθύνονται σε ανθρώπους όλων των ηλικιών, όλων των κοσμοθεωριών και όλων των κοινωνικών τάξεων. Λαμβάνοντας υπόψη τόσο την ανεξαρτησία του ατόμου όσο και τις υπάρχουσες δομές και θεσμούς, η κοινότητα και ο οργανισμός Bennohaus προσφέρει ευκαιρίες για να ξεπεραστούν οι διαφορές και να ανακαλυφθούν οι ομοιότητες. Αυτό το κοινωνικό περιβάλλον δημιουργεί μια ζωντανή ανταλλαγή απόψεων για όλους τους συμμετέχοντες κατοίκους της περιοχής και πέραν αυτής.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/Benno_Logo_V2_150-2-300x94.png)
![Το "Hope For Children" CRC Policy Center είναι ένα διεθνές Ανθρωπιστικό και Ανεξάρτητο Ίδρυμα που εδρεύει στη Λευκωσία της Κύπρου. Το ίδρυμα έχει συσταθεί με βάση τα πρότυπα και τις αρχές της Σύμβασης των Ηνωμένων Εθνών για τα Δικαιώματα του Παιδιού και το Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εργάζεται σε θέματα ανθρωπιστικής και αναπτυξιακής πολιτικής που σχετίζονται με την υπεράσπιση και προώθηση των δικαιωμάτων των παιδιών. Αυτό το κάνει μέσω της έρευνας, του σχεδιασμού και της υλοποίησης προγραμμάτων βάσης και των συμβουλευτικών υπηρεσιών που προσφέρονται σε κυβερνήσεις και διεθνείς οργανισμούς. Η λειτουργία του οργανισμού βασίζεται στην αρχή της προώθησης και της προστασίας των δικαιωμάτων των παιδιών. Στόχος μας είναι να το πετύχουμε μέσω της υλοποίησης ποικίλων προγραμμάτων σε εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/HFC_Logo-1-300x155.png)
![Ο Σύνδεσμος Ανοικτών Κέντρων Νεότητας της Εσθονίας (AEYC) είναι ένας εθνικός οργανισμός-ομπρέλα που ιδρύθηκε στις 9 Νοεμβρίου 2001, με σκοπό να συνδέσει τα κέντρα νεολαίας της Εσθονίας. Επί του παρόντος, η ένωση έχει ως μέλη της 248 κέντρα νεολαίας από όλη τη χώρα. Στόχος της AEYC είναι να δημιουργήσει ένα δίκτυο κέντρων νεολαίας στην Εσθονία, να υποστηρίξει τις δραστηριότητες σε τοπικό επίπεδο και να συνεργαστεί με δραστηριότητες μεταξύ των μελών μας σε εθνικό επίπεδο. Η AEYC συνεργάζεται με τις κρατικές και τοπικές κυβερνήσεις, τις οργανώσεις νεολαίας στην Εσθονία και στο εξωτερικό και άλλους φορείς που ασχολούνται με τη νεολαία. Η ένωση υποστηρίζει (νέα) κέντρα νεολαίας, αναλύει την τρέχουσα κατάσταση και τις ανάγκες των κέντρων νεολαίας, υποστηρίζει τους εργαζόμενους νεολαίας, διοργανώνει σεμινάρια και κατάρτιση, εισάγει νέες μεθόδους στην εργασία για τη νεολαία, οργανώνει την ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ διαφορετικών μερών και μοιράζεται ιδέες και στοιχεία για την εθνική πολιτική για τη νεολαία. Η AEYC αναπτύσσει τοπικά και διεθνή έργα και συνεργασίες που διαμορφώνουν την πολιτική για τη νεολαία σε τοπικό και εθνικό επίπεδο. Από το 2015 η AEYC είναι οργανισμός υποδοχής, αποστολής και συντονισμού της EVS και από το 2019 η AEYC είναι οργανισμός υποστήριξης της ESC. Επί του παρόντος, συμμετέχουμε ενεργά σε διεθνείς συνεργασίες στο πλαίσιο του Erasmus+ και του Ευρωπαϊκού Σώματος Αλληλεγγύης, κυρίως σε έργα στρατηγικής σύμπραξης, κινητικότητα των εργαζομένων νεολαίας και δραστηριότητες εθελοντισμού. Στην καθημερινή εργασία για την ανάπτυξη της εργασίας για τη νεολαία, οι ευρωπαϊκές αξίες και οι καλές πρακτικές που διδάσκονται από άλλες χώρες λαμβάνονται έντονα υπόψη παράλληλα με τα έγγραφα-πλαίσια που ρυθμίζουν την εσθονική εργασία για τη νεολαία. Εκτιμούμε τις ευκαιρίες για συνεχή μάθηση, ανταλλαγή και διαμοιρασμό ιδεών και καλών πρακτικών, καθώς και για την ενίσχυση του δικτύου των εταίρων μας. Στόχος μας είναι να παρέχουμε διεθνή εμπειρία στην εργασία με νέους και ευκαιρίες να μαθαίνουν και να εμπνέονται από διαφορετικές πρακτικές. Για τους νέους που ενδιαφέρονται για τη μη τυπική εκπαίδευση και την εργασία με παιδιά και νέους, παρέχουμε ευκαιρίες για μακροχρόνια εθελοντική υπηρεσία σε κέντρα νεολαίας στην Εσθονία.](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2023/07/EANK-eng-bold-1-1-300x92.png)
Επικοινωνία
![](https://circusact.eu/wp-content/uploads/2022/05/Untitled-design-22.png)